Jdi na obsah Jdi na menu
 


Druhy tanců

29. 6. 2007

Break dance - je to jeden ze stylů moderního tancování, využívající různých akrobatických figur. Podle přesné definice je BD akrobatický hip hopový tanec. Nejpoužívanějšími prvky tohoto tanečního stylu jsou např. Power moves, které využívají různých krkolomných, ale zato velmi efektních točení nebo Uprock, ve kterém je mnoho prvků z různých bojových umění. A proč je BD dnes tak populární. Když umíte tancovat ve stylu Break, jste dneska velký "machr".Je to právě díky obrovskému množství akrobatikých prvků, které tenhle tanec využívá. No a taky k tomu skoro vůbec nic nepotřebujete. K breakování Vám stačí nějaká tělocvična a vytahané oblečení.
Breaková horečka vypukla asi v polovině 80. let. Konaly se různá mistrovství v BD, natáčely se filmy s breakovou tématikou. Break dokonce boural hranice. Z Ameriky se dostal až na naše území. A právě v 80. letech začaly i u nás vznikat seriózní školy BD.
Breake dance se stal rovněž velmi populární díky filmům, které o něm byly natočeny. Mezi ty nejznámější patří třeba Flashdance, Beat street nebo Style wars.

Capoeira - je kombinace tance, netradičního boje a akrobacie. V současné době se pyšní titulem nejrychleji se rozvíjejícího bojového umění na světě, které si ze své kolíbky - Brazílie našlo cestu i k nám do České republiky.
V tomto bojovém umění je kladen důraz na plynulost souhry obou hráčů, což v kombinaci s hudbou a zpěvem činí CAPOEIRU bojovým uměním, které je atraktivní nejen pro zúčastněné, ale i pro diváky.

Břišní tanec - je tanec, který je v Evropě a v USA znám pod názvem břišní tanec a má mnoho dalších názvů. Ve francouzštině se jmenuje "dance du ventre" nebo-li tanec žaludku, v Řecku je tento tanec znám jako "cifte telli", v Turecku se nazývá "rakkase" a v Egyptě je znám pod jménem "raks šarki".
V břišním tanci se používají všechny části těla od chodidel až po konečky vlasů. Většina pohybů vychází ze středu těla, kdy pevnou osu tvoří páteř, kolem které krouží pánev i hruď. Orientální tanec je ideální pro formování ženského těla s důrazem na břišní svaly, paže a hrudník. Např. u pohybu zvaného "shimmy" tanečnice vibrují pánví nebo hrudí a zapojují a ovládají pouze jednotlivé svaly tak, aby tanec vypadal ladně a nenuceně. Tanec je charakteristický především svými smyslnými pohyby, které střídá potřásaní paží, hrudníku či boků.

Street dance - Street Dance zahrnuje všechny "pouliční tance", ve kterých si nachází stále větší oblibu mladá generace teenagerů (ve věku deset/dvanáct až do třiceti let ;o).) V tomto volném styly patří mezi nejznámější Hip Hop, Break Dance, R´n´B, Street Funk ...
Všechny tyto tance jsou neoddělitelně spjaty s konkrétním hudbou a životním stylem: volných kalhot, kšiltů hluboko do čela nebo vzad, dresů americké NBA, pouličních tanečních vystoupení, barevných graffiti, gramofonů, improvizovaná pouliční poezie, masivních zlatých řetězů ...
Původ streetových tanců naleznete v Americe.

Hip-Hop - Hip hop se zrodil v New Yorku, když Djové začali z funkových a diskotékových písní izolovat bicí. Role "Emcee" (MC) se zrodila po spojení DJe a hudby, kde MCs začali mluvit mezi písněmi. Nejdříve pouze nabádali k tomu, aby ostatní lidé tančili a také vkládali do hudby vtipné anekdoty. Nakonec se tato jejich činnost stala více stylizovaná a začala být známá jako rapování. V roce 1970 se hip hop stal oficiálním hudebním stylem a téměř okamžitě se stal hlavním hudebním proudem Ameriky. V tu dobu také začalo jeho šíření po celém světě.
Hip znamená v překladu módní, současný a hop je spjat s významem tance a pohybu. Od toho tedy název Hip Hop. Kořeny Hip Hopu jsou v západoafrické a afroamerické hudbě.

R'n'B - je zkratka anglického výrazu pro hudební styl Rhythm and Blues. Původ lze tedy již dle názvu odvodit z afrických černošských rytmů. Tím, že docházelo k migraci a vlastně převozům afrických otroků do různých kontinentů světa, se začala jejich kultura a především hudba mísit s místní hudbou, tancem, rytmy. V mnohých dnešních moderních tancích nalezneme africké kořeny. Není se čemu divit. Blues a volný houpavý rytmus vycházející především s pocitů se dnes prostě nosí. V současné době se s R'n'B hodně prolíná i Rap, Hip-Hop, Soul a Funk...

Reggaeton - Reggaeton patří k novějšímu tanečně-hudebnímu stylu, o kterém se začíná stále více mluvit. Pochází z oblastí Latinské Ameriky, odkud se během prvních let 21. století dostal k Severoamerickému, Evropskému a dokonce i Japonskému obecenstvu. Vzníká ale už v sedmdesátých letech v oblasti Panamy. Vývojově vychází z Jamajské hudby a je ovlivněn Reggae, Dancehall music, Latino Americkými styly jako je Bomba a Plena a samozřejmě HipHopem ...
V tanečních variacích užíváte typické Hip Hopové prvky spojené s latinskoamerickými krokovými variacemi. Záleží na tanečníkovi, jaký ze stylů je mu bližší.

Scénický tanec - Scénický tanec je jen málo známý druh tance. Samotný název však mnohé prozrazuje. Scénický tanec je výrazový tanec, a proto záleží na interpretaci výrazu a na interpretovi, co chce a míní svým tancem vyjádřit.
Do tance je zapojeno "rovnoměrně" celé tělo. Důležitý je také výraz obličeje, bez jehož mimiky bychom se neobešli a dotváří celkový dojem a prožitek z tance.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Tance

(Zuzka, 8. 3. 2008 9:56)

Jo...bříšní,to musí bejt pěkný..ale jenom málokomu to jde:D společenský tance...sem si užila v tanečních:D

ahooj

(zuziii, 7. 3. 2008 20:29)

ja zboznuju vsechny druhy tance a chodim na brisni je to pekne e este bych chtela step bo spolecenskej tanec

Tance

(Zuzka, 15. 1. 2008 17:27)

Vůbec není zač,jsem ráda že se líbí:)

Lets dance!!!!

(Dancer, 14. 1. 2008 17:59)

Děkuju moc za druhy tanců. Mám moc ráda tance, Zvláště hip-hop a streetdance.Moc děkuju